Staff List

primary phase leadership team 
Name Role
Mr P Cosby Acting Principal & CEO
Ms A Franklin Associate Principal – Head of Primary Phase and Cross Phase Links (and Designated Safeguarding Lead for the Academy)
Mrs D Evans Deputy Head of Primary Phase
Ms A Wingfield Assistant Head of Primary Phase (SEN & Inclusion) (Year 1)
Mrs S Rafe Assistant Head of Primary Phase (Teaching & Learning) (Year 5 - Eagle)
Miss N Dosanjh Assistant Head of Primary Phase (EYFS/KS1) (Reception - Kingfisher)
Miss K Smith Primary Pupil Progress Leader (EYFS) and Primary Teacher (Reception - Dormouse)
Miss S Bagga Primary Pupil Progress Leader (Science Lead & Years 1-2) (Year 2 - Lobster)
Mrs S Bhatti Primary Pupil Progress Leader (Maths Lead & Years 3-4) and Primary Teacher (Year 4 - Lynx)
Miss A Bucarelli Primary Pupil Progress Leader (Music Lead & Years 5-6) (Year 6 - Elephant)
secondary phase leadership Team 
Name Role
Mr P Cosby Acting Principal & CEO
Ms A Franklin Associate Principal – Head of Primary Phase and Cross Phase Links (and Designated Safeguarding Lead for the Academy)
Mrs K Windsor Assistant Principal - Inclusion 
Mrs H Tinsley Assistant Principal - Head of KS3
Mrs E Theron Assistant Principal - Teaching & Learning
Miss D Browne  Assistant Principal - Head of KS4
Mrs E Stokes Assistant Principal - Head of KS5
primary phase Teachers 
Year Name
Nursery Ms N Coupland
Reception Ms P Young
Reception Miss N Dosanjh
Reception Miss K Smith
Year 1  Ms M Kiani
Year 1  Ms A Wingfield
Year 1  Ms L Jones
Year 1 Ms S Kelly
Year 2 Ms H McNeil 
Year 2 Ms S Bagga
Year 2 Ms A Metcalfe
Year 3 Ms N Ahmed
Year 3 Ms M Mullings
Year 3  Ms G Singham
Year 3 Ms M Peak
Year 4 Miss E Doe
Year 4 Mr J Taylor
Year 4 Ms S Bhatti
Year 5 Ms K White
Year 5 Mr K Goraya
Year 5 Ms S Rafe
Year 6 Mr C Kitsiou
Year 6

Ms A Bucarelli

Year 6

Ms J Barr

secondary phase Teachers 
Department Name
Art & Design M Smith - Subject Leader
Art & Design H Taberner - Subject Leader
Art & Design A Eyers
Business Studies & Economics R Dussard - Subject Leader - Business Studies & Economics; Head of Year 13
Business Studies & Economics B Sheldrake - Business & Economics Teacher
Business Studies & Economics S Robinson-White - Business & Economics Teacher
Design Technology D Flynn - Curriculum Leader - Design, Technology and the Creative Arts
Design Technology J Spiller
English F Taylor
English S Kazi - Curriculum Leader
English T Lawrence - Head of Year 11
English P Ladva
English S Whitaker - KS5 Co-Ordinator - English & Literacy
English N Smith - English Teacher and Inspire pre-GCSE Co-Ordinator
English V Chouhan - Deputy Curriculum Leader
English S Touhey
English M Mohammed
English K Arhin-Acquaah
Geography E Brooks - Subject Leader - Geography; Head of Year 12
Geography J Reid
Geography R Ahitan
Geography P Whitehouse
History M Dee - Curriculum Leader
History M Ansar
History F Odusote
ICT A Anane - Subject Leader ICT (KS3 & Post 16 focus); and BTEC Quality Nominee
ICT L Au - Subject Leader ICT (KS4 & e-safety focus)
ICT  D Smith
Maths D Browne - Assistant Principal - Head of Key Stage 4
Maths C Booth - Curriculum Leader 
Maths S Fonso - Deputy Curriculum Leader
Maths L Shiran
Maths P Nkolo
Maths B Joshi
Maths N Starostina
Maths M Divecha
Maths Z Rajan
MFL L Maras - Subject Leader Spanish, Leadership of Duke of Edinburgh Programs
MFL C Lamoriniere - Subject Leader French
MFL K Roberts - Head of Year 7
Religious Studies F Cleary
Religious Studies E Lipman - Subject Leader
Performing Arts C Lashmore-Bennett - Curriculum Leader
Performing Arts K Windsor - Assistant Principal - Inclusion
Performing Arts I Selby - Head of Year 8
Performing Arts P Bai
PE A Thomas - Curriculum Leader
PE S Guiheen - Head of Year 11
PE R Hepburn - Head of year 9
PE Z Marjanov
PE H Tinsley - Assistant Principal - Head of Key Stage 3
Psychology E Stokes -Assistant Principal - Head of Key Stage 5
Psychology L Maras - Subject Leader Spanish
PSCHE K Goodwin - Curriculum Leader
PSCHE P John - Subject Leader
PSCHE K Frazer
Science M Charles - Curriculum Leader
Science C Thind - Deputy Curriculum Leader - Lead Practitioner Science
Science R Cooper - Subject Leader - Biology
Science N Sharma
Science S Khan
Science A Munoz
Science S Zahid
Science L Krasnoff
Science L Belalouache

Contact Us

Bengarth Road, Northolt, Middlesex, UB5 5LQ

020 8841 4511

Contact Us